RUSYA’DA YENİ YIL NASIL KUTLANIR?

Yeni yıla nasıl girersen, tüm yıl öyle geçermiş derler! Peki sence Ruslar yeni yıla nasıl giriyor? Artık birçok ülkede gelenekselleşmiş çam ağacı süslemekten geniş sofralar kurmaya kadar olan kısım Rusya’ya gelince pek de bu rutinde gerçekleşmiyor. İşte Rus stili yeni yıl:

Çam Ağacı Yerine Köknar Ağacı

18. yüzyıldan başlayan bu geleneği Ruslar hala sürdürüyorlar. Rusya’daki evlerde çam ağacı yerine devasa köknar ağaçları süsleniyor. Ağaç farklı olsa da, üzerindeki birbirinden renkli süsler ve ışıklar göz kamaştırmaya devam ediyor. Altındaki onlarca hediyeyi saymamıza herhalde gerek yoktur. Üstelik bu seremoni yeni yıldan haftalar önce başlıyor. Yeni yıl ruhu diye buna denir!

Sıra Geldi o Geceye: Kadehler Havaya, Nazdarovya!

Yeni yıl gecesinde mütevazi bir sofrayla yetinmek şöyle dursun, zengin bir ziyafet hazırlamak için ellerinden geleni yaparlar. Çünkü sofra ne kadar zengin ve güzelse yeni yılın o kadar zenginlik ve güzellik getireceğine inanılır. Komünizm döneminden kalma bir gelenek de, o zamanlar sadece yılda 1 kez yenilebilen mandalinanın halen yeni yıl sofrasında ana yemekle birlikte yer almasıdır. Tüm aile ve arkadaşlar bu kocaman ziyafet masasının etrafına toplanır; kırgınlıklar dargınlıklar unutulur, yeni umutlara yelken açılır.

Yeni yıla 5 kala Rusya Devlet Başkanı her yıl olduğu gibi geleneksel konuşmasını yapar. Ruslar yeni yılın hemen öncesinde kadehleri hazır halde tüm televizyon ve radyolardan yayınlanan bu konuşmayı dinler.

Saatler 12’yi vurmadan mutlaka şampanya kadehleri havaya kalkar ve eski yılla, kötü anılarla vedalaşılır; yeni yıldan umutlar dile getirilir, tüm iyi niyetlerle dilekler tutulur, vee Nazdarovya!

Kızıl Meydanda Görsel Şölen

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Rusya’da da rengarenk, ışıl ışıl havai fişek gösterilerine sahne olur yeni yılın ilk dakikaları. Ruslar da bu görsel şöleni izlemek için soğuğa aldırmaksızın Kızıl Meydan’a atarlar kendilerini. Hep birlikte şarkılar söyleyip dans ederek kutlamalara devam ederler.

Eğlenceye Devam!

Midelerden sonra gözlere çekilen ziyafetin ardından eğlence tüm hızıyla devam eder.  Biri soğuğun tadını çıkarmak mı dedi? Kartopu oynamak ve kızakla kaymak için yeni yılın ilk gecesinden daha iyisini bulamazsınız! Arkadaşlar ile eğlence dolu dakikalar sabaha dek sürebilir.

Bitmedi…

Yeni yıl coşkusu Rusya’da öyle kolay bitmiyor. Zira Rusların en uzun bayram tatilleri, yeni yıl tatili; tam 10 gün! Durum böyle olunca keyifli insanların ve yeni yıl ruhunun sırrını çok uzaklarda aramamak gerek.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *