Güneydoğu İngiltere bölgesinde bulunup Kent’e bağlı olan Canterbury, pek çok turistin ve özellikle öğrencilerin gittiği bir şehirdir. Ulaşım kolaylığı, küçük bir şehir olması, restoran bolluğu ve gezip görülecek bir sürü yerinin olması sebebiyle tercih edilmektedir.

Tarihçesine bakıldığında pek çok savaşa ve göçe ev sahipliği yapan Canterbury bu sebeple modernleşse dahi tarihi yapısına sahip çıkmıştır. Katedralleriyle ünlü olan bu şehirde katedraller harici Stour Nehri, Westgate Bahçeleri, sinema ve tiyatro gibi ilgi çekici yerler bulmak mümkün. Her birinin tek tek gezilip görülmesi gerekiyor.

Canterbury’nin içinden geçen nehirde tekne turu yapabilir, The Beaney House of Art & Knowledge’a ücretsiz girerek kütüphanesinden faydalanıp müzesini gezebilir, Penny Theatre, The Shakespeare ve Thomas Beckett gibi bilinen publarında arkadaşlarınıza ve kendinize vakit ayırabilirsiniz. Özellikle Canterbury Katedralı etrafında toplanan restoranlarda Türk yemeklerinden Hint yemeklerine kadar bir sürü değişik tat deneyebilirsiniz. Sinema, tiyatro ve müzikal gibi etkinlikler için şehir merkezindeki Marlowe Theatre’ı ve University of Kent içindeki Gulbenkian Theatre’ı tercih edebilirsiniz.

Canterbury’den bahsederken University of Kent’i de anlatmak gerekiyor. Zira bu şehirde yaşayanların çoğu orada okuyor ve etraf öğrenci evleriyle dolu. 1965 yılında kurulan University of Kent hem İngiltere’den hem de dünyanın farklı ülkelerinden pek çok öğrencinin gitmek istediği üniversitelerden. Yemyeşil kampüsü ve çeşitli imkanlar sunan yurtları dışında kampüs içinde bulunan pub, restoran, gece kulübü, sinema ve market gibi yerleriyle de oldukça ilgi çekiyor. Şehir merkezine yürüyerek ya da otobüsle ulaşabildiğiniz gibi kampüs içindeki bu imkanlar sebebiyle vaktiniz olmadığında şehre inmenize gerek bile kalmayabiliyor.

Kampüs ve şehir merkezinden kalkan otobüslerle Londra, Bath, Birmingham gibi birçok yere gidilebilir. Ayrıca şehir merkezinden trenle de çeşitli bölgelere ulaşım sağlanabilir. Canterbury’nin etrafında bulunan ve otobüsle gidişin mümkün olduğu Whitstable, Herne Bay, Ramsgate ve Dover gibi yerler de mutlaka görülmeli.

Yapı olarak evlerin doğal görünümlü ve az katlı olması, doğanın korunmuş olması ve yeşilliğin bol olması, aynı zamanda da alışveriş için pek çok imkan sunması bu şehrin çekiciliğinin sebepleri olarak sayılabilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *