IELTS

Açılımı “International English Language Testing System” yani “Uluslararası İngilizce Sınav Sistemi” olan IELTS adından da anlaşıldığı gibi uluslararası geçerliliğe sahip olan bir sınavdır. Dolayısıyla yurt dışında eğitim görmek isteyenlerin genellikle girdiği bir sınav türüdür. IELTS Avustralya, İngiltere, Kanada, İrlanda, Yeni Zelanda ve Güney Afrika’daki akademik kurumların neredeyse tamamı tarafından kabul edilirken ABD’de çoğu kurum tarafından onaylanmaktadır. IELTS yüksek eğitim ve göçmenlik başvurusu için dünyadaki en popüler sınavdır.

Sınava başvurmak için http://www.idpieltsturkey.com/tr/ adresi üzerinden bir hesap açıyorsunuz. Üyelik işleminizi tamamladıktan sonra hangi ilde ve hangi günde sınava gireceğinizi seçiyorsunuz. Sınavı seçerken karşınıza GT ve A seçenekleri çıkıyor. Bunlar “General Training” ve “Academic” anlamına gelmektedir.  Akademik sınav İngilizce konuşulan bir ülkede üniversite eğitimi almak veya mesleklerini icra etmek isteyenler için gereklidir. Genel amaçlı sınav ise akademik olmayan çalışma, staj veya göçmenlik başvuruları için gereklidir.

Hangi türde sınava gireceğinizi seçtikten sonra ödeme kısmı geliyor. Ödemeyi internet üstünden ya da havale yoluyla yapabiliyorsunuz. Havale yaptığınızda sitede belirtilen e-mail adresine dekontu sınav bilginizle beraber göndermeniz gerekiyor.

2 yıl geçerliliği olan bu sınavda başarılı ya da başarısız olmak gibi bir durum söz konusu değildir. Puanlama sistemi 0 (bilgisi yok) – 9 (uzman) puanları arasındadır. Gideceğiniz yerin sizden istediği belirli bir puan olacaktır. Örneğin İngiltere’ye Erasmus programıyla gidiyorsanız ve okul sizden minimum 6,5 puan talep ediyorsa sınavdan 6,5 almanız sizin için yeterli olacaktır.

Sınavda temel amaç katılımcının İngilizce dilindeki dinleme, okuma, yazma ve konuşma yetkinliğini belirlemektir. Tüm katılımcıların dinleme, okuma, yazma ve konuşma olarak sıralanan dört bölümü de tamamlamaları gerekmektedir. Dinleme ve konuşma bölümleri tüm katılımcılar için aynı olsa da sınavın akademik olup olmamasına göre okuma ve yazma bölümleri değişiklik göstermektedir.

Sınavın dinleme bölümünde dinleme sorulara göre yapılmaktadır. İlk beş sorunun cevabı konuşma metnin ilk 20 dakikası içinde veriliyorsa tüm konuşmayı dinletmek yerine önce sadece ilk 20 dakikayı dinletirler. Soruların cevaplarını sıralı veren bu konuşma bittikten sonra öğrencilere cevaplarını yazmaları ya da yazdıklarını kontrol etmeleri için de belli bir süre verilir ve sonra konuşma metnini kalınan yerden dinletmeye devam ederler. Soruların cevapları ses kaydında sıralı verildiği için ve tüm konuşma kaydı yerine belirli aralıklarla dinletildiği için bu kısım aslında çok zorlayıcı değildir.

Akademik sınavda okuma bölümü üç kısımdan oluşmakta, her metinden sonra 15’e yakın soru olmakta, toplamda ise 40 soru sorulmaktadır. Genel sınavda ise yine üç kısım bulunsa da metinler daha kısa ve basittir. Beklenildiği gibi gramer ya da kelime sormayan okuma kısmında sadece metinle alakalı sorular bulunmaktadır.

Akademik sınavda iki kısımdan oluşan yazma bölümünde ise ilk olarak bir tablonun anlatılması istenmekte, ikinci kısımda ise seçilen bir başlıkta bir kompozisyon yazılmaktadır. Anlatılması istenen tablo bir yol tarifi ya da bir fotoğraf olabilir. Orada görülen tablonun soruda verilen yönergelere göre katılımcılar tarafından anlatılması gerekmektedir. En az 150 kelimeyi 20 dakika içinde yazmak gerekmektedir. İkinci kısımda ise üç farklı konu, görüş ya da eleştiri içinden isteğe bağlı olarak birinin seçilip tema hakkında 40 dakika içinde en az 250 kelime yazılması gerekmektedir.

Genel amaçlı sınavda ise yazı bölümü akademik sınavdan farklıdır. Burada da iki ayrı kısım vardır. İlk olarak açıklamada verilen durumu ya da problemi açıklamak veya bilgi edinmek amacıyla mektup yazılır. En az 150 kelime olması gereken bu bölüm için verilen zaman 20 dakikadır. İkinci kısımda ise akademik sınavdaki gibi konu verilmektedir ancak bu sefer bir tanedir. Tema hakkında 40 dakika içinde en az 250 kelime yazılması gerekmektedir.

Konuşma bölümü üç kısımdan oluşur. İlk kısımda sohbet şeklinde geçen konuşmada katılımcı hakkında genel bilgi, ilgi alanları ve aile üyeleri gibi konular ele alınır. İkinci kısımda katılımcıya verilen bir başlık üzerine önce bir dakika düşünmesi ve kısa notlar alması istendikten sonra konu hakkında konuşması istenir. Üçüncü bölümde ise bir önceki kısımda bahsedilen konu ile ilgili olarak denetmen ile münazara yapılır ve konu daha da genel bir çerçeveden değerlendirilir. Toplamda 10-15 dakika süren bu sözlü sınav yazılı sınavdan önce başka bir gün ya da sonra başka bir gün yapılabilmektedir.

Sınav sonuçları SMS ya da e-mail yoluyla katılımcılara bildirilmektedir aynı zamanda sınava girmeden önce verdikleri adrese de sonuç belgesi kargo ile yollanmaktadır. Sınavdan sonra 13 gün içerisinde sonuçlar belli olmaktadır ve katılımcılar sınavdan sonraki altı hafta içerisinde yanlış olduğunu düşündükleri takdirde sonuçlarına itiraz edebilirler.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *